SHARE

A festival that has continuously championed the best in independent filmmaking from the UK and abroad, ready to celebrate its 25th year.

Today has seen the grand reveal of the 2017 Raindance Film Festival programme, which will take place from Wednesday 20th September until Sunday 1st October in London’s West End.

Boasting the likes of Starred Up’s Jack O’Connell, The Descent director Neil Marshall, Trainspotting’s Ewan Bremner and former Doctor Who Christopher Eccleston on the jury this year, the festival will be opened up by Atsuko Hirayangi’s Oh Lucy!, starring Penny Dreadful star Josh Hartnett.

The full programme can be found below…

THE FEATURE FILMS IN COMPETITION

Maya Dardel – Directors Zachary Cotler and Magdalena Zyzak (USA)

Mukoku – Director Kazuyoshi Kumakiri (Japan)

Noise – Director Koichiro Miki (Japan)

The Constitution – Director Rajko Grlc (Croatia)

Hello Again – Director Tom Gustafson (USA)

The Traveller – Director Hadi Ghandour (France, Lebanon)

Swaying Mariko – Director Koji Segawa (Japan)

High & Outside: A Baseball Noir – Director Evald Johnson (USA)

Black Hollow Cage- Director Sadrac González-Perellón (Spain)

Djam- Director Tony Gatlif (France)

Mukoku

BEST DOCUMENTARY FEATURE

The Family I Had – Directors Katie Green and Carlyle Rubin (USA)

RiverBlue: Can Fashion Save the Planet? – Directors David McIlvride and Roger Williams (Canada)

On Yoga The Architecture of Peace – Director Heitor Dhalia (Brazil, USA)

Bluefin – Director John Hopkins (Canada)

Speak Up – Directors Stéphane de Freitas and Ladj Ly (France)

The Family I Had

THE DISCOVERY AWARD – BEST DEBUT FEATURE

A Trip to the Moon – Director Joaquin Cambre (Argentina)

I Still Hide To Smoke – Director Rayhana Obermeyer, (France)

Scaffolding – Director Matan Yair (Israel, Poland)

Children of the Night – Director Andrea De Sica (Italy)

The Story of a Satellite – Directors Sonia Albert-Sobrinoa and Miriam Albert-Sobrino (Spain)

Children Of The Night

BEST UK FEATURE

In Another Life – Director Jason Wingard

Stooge – Director Madeleine Farley

The Dark Mile – Director Gary Love

Edie – Director Simon Hunter

Isolani – Director R. Paul Wilson

The Dark Mile

BEST INTERNATIONAL SHORT FILM

Game – Director Jeannie Donohoe (USA)

Goddess – Director Karishma Dube (India, USA)

Lethe – Director Dea Kulumbegahsvili (France, Georgia)

Mixtape Marauders – Director Peter Edlund (USA)

Viola, Franca – Director Marta Savina (Italy)

Mixtape Marauders

BEST UK SHORT FILM

Work – Director Aneil Karia

Diagnosis – Director Eva Riley

CLA’AM – Director Nathaniel Martello-White

Wild Horses – Director Rory Alexander Stewart

46.0 – Director Joseph A. Adesunloye

Cla’am

BEST INTERACTIVE NARRATIVE VR EXPERIENCE

Life Of Us – Directors Chris Milk and Aaron Koblin (USA)

Manifest 99 – Directors Adam Volker and Bohdon Sayre (USA)

Ray – Director Rafael Pavón (Spain)

Treehugger: Wawona – Directors Robin McNicholas, Barney Steel and Ersin Han Ersin (UK)

BEST MOBILE INTERACTIVE VR EXPERIENCE

Horizons – Director Yuli Levtov (UK)

In the Eyes of the Animal – Directors Robin McNicholas, Barney Steel and Ersin Han Ersin (UK)

The Unfinished – Director Balthazar Auxietre (France)

Virtual Virtual Reality – Directors Samantha Gorman and Adam Veal (USA)

BEST CINEMATIC NARRATIVE VR EXPERIENCE

Alteration – Director Jérome Blanquet (France)

Broken Night – Directors Alon Benari and Tal Zubalsky (USA)

The Tragic Story of Betty Corrigall – Director Peter Boyd Maclean (UK)

UTURN – Directors Nathalie Mathe and Ryan Lynch (USA)

BEST DOCUMENTARY VR EXPERIENCE

First Impressions – Directors Francesca Panetta and Nicole Jackson (UK)

Iranian Kurdish Female Fighters – Director Namak Khoshnaw (Iraq, UK)

Songs of the Vine – Directors Maira Clancy and Blake Montgomery (USA, Peru)

¡Viva La Evolución! – Director Fifer Garbesi (Cuba)

BEST ANIMATION VR EXPERIENCE

Arden’s Wake – Director Eugene Chung (USA)

Dear Angelica – Directors Wesley Allsbrook and Saschka Unseld (USA)

Rain or Shine – Director Felix Massie (UK)

Song of the Sea – Directors Jerrica Cleland and Tomm Moore (Ireland, UK, Denmark)

BEST MUSIC VR EXPERIENCE

Beethoven’s Fifth – Director Jessica Brillhart (USA)

Chapita: Mind Enterprises – Director Eran Amir (UK)

Floating Points: Peroration Six – Director Fabien Coupez (USA)

Reeps One: Does Not Exist – Directors John Hendicott and Gawain Liddiard (UK, USA)

BEST BRANDED VR EXPERIENCE

Manchester City – Match Day – Director Adam May (UK)

Snatch VR Heist Experience – Directors Rafael Pavón and Nicolás Alcalá (Spain, USA)

The Chainsmokers Paris VR – Directors Brynley Gibson and Russell Harding (UK)

Welcome To Laphroaig – Director Darren Emerson (UK)

BEST SENSUAL VR EXPERIENCE

Come! (Viens!) – Director Michel Reilhac (France)

In My Shoes: Intimacy – Directors Jane Gauntlett and Andrew Somerville (UK)

Second Date – Director Jennifer Lyon Bell, Netherlands (USA)

Through You – Directors Saschka Unseld and Lily Baldwin (USA)

BEST SOCIAL IMPACT VR EXPERIENCE

42 Days – Director Animal Equality (USA, Spain)

Aftershock: Nepal’s Untold Water Story – Director Catherine Feltham (UK)

Munduruku: The Fight to Defend the Heart of the Amazon – Directors James Manisty and Grace Boyle (UK, Brazil)

You Are There. On The Road To Ending Polio – Directors Peter Collis and Vanessa Moussa (UK, USA, France, Switzerland)

BEST SOUND DESIGN VR EXPERIENCE

Life Of Us – Directors Chris Milk and Aaron Koblin (USA)

Reeps One: Does Not Exist – Directors John Hendicott and Gawain Liddiard (UK, USA)

The Resistance of Honey – Director Peter Boyd Maclean (UK)

The Tragic Story of Betty Corrigall – Director Peter Boyd Maclean (UK)

BEST INTERNATIONAL WEB SERIES

The Adventures of A Broken Heart – Director Ariel Martínez Herrera (Argentina)

High Life – Directors Glen Dolman and Luke Eve (Australia)

The Break Up List – Director Aaron Khoo (Singapore)

Jezebel – Director Julien Bittner (France)

Save Me – Directors Fab Filippo and Dylan Pearce (Canada)

Clash of the Narratives – Director Robin Forestier-Walker