Connect with us

News

BAFTAs 2020 – Full List of Winners

Published

on

Best film
◾WINNER: 1917
◾The Irishman
◾Joker
◾Once Upon a Time… In Hollywood
◾Parasite

Outstanding British film
WINNER: 1917
◾Bait
◾For Sama
◾Rocketman
◾Sorry We Missed You
◾The Two Popes

Leading actress
◾Jessie Buckley – Wild Rose
◾Scarlett Johansson – Marriage Story
◾Saoirse Ronan – Little Women
◾Charlize Theron – Bombshell
◾WINNER: Renée Zellweger – Judy

Leading actor
◾Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time… In Hollywood
◾Adam Driver – Marriage Story
◾Taron Egerton – Rocketman
◾WINNER: Joaquin Phoenix – Joker
◾Jonathan Pryce – The Two Popes

Supporting actress
◾WINNER: Laura Dern – Marriage Story
◾Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
◾Florence Pugh – Little Women
◾Margot Robbie – Bombshell
◾Margot Robbie – Once Upon a Time… In Hollywood

Supporting actor
◾Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
◾Anthony Hopkins – The Two Popes
◾Al Pacino – The Irishman
◾Joe Pesci – The Irishman
◾WINNER: Brad Pitt – Once Upon a Time In Hollywood

Director
◾WINNER: Sam Mendes – 1917
◾Martin Scorsese – The Irishman
◾Todd Phillips – Joker
◾Quentin Tarantino – Once Upon A Time… In Hollywood
◾Bong Joon-Ho – Parasite

EE Rising Star Award (voted for by the public)
◾Awkwafina
◾Jack Lowden
◾Kaitlyn Dever
◾Kelvin Harrison Jr
◾WINNER: Micheal Ward

Outstanding debut by a British writer, director or producer
◾WINNER: Bait – Mark Jenkin, Kate Byers, Linn Waite
◾For Sama – Waad al-Kateab, Edward Watts
◾Maiden – Alex Holmes
◾Only You – Harry Wootliff
◾Retablo – Álvaro Delgado-Aparicio

Film not in the English language
◾The Farewell
◾For Sama
◾Pain and Glory
◾WINNER: Parasite
◾Portrait of a Lady On Fire

Documentary
◾American Factory
◾Apollo 11
◾Diego Maradona
◾WINNER: For Sama
◾The Great Hack

Animated film
◾Frozen 2
◾WINNER: Klaus
◾A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon
◾Toy Story 4

Original screenplay
◾Booksmart – Susanna Fogel, Emily Halpern, Sarah Haskins, Katie Silberman
◾Knives Out – Rian Johnson
◾Marriage Story – Noah Baumbach
◾Once Upon a Time… In Hollywood – Quentin Tarantino
◾WINNER: Parasite – Han Jin Won, Bong Joon-ho

Adapted screenplay
◾The Irishman – Steven Zaillian
◾WINNER: Jojo Rabbit – Taika Waititi
◾Joker – Todd Phillips, Scott Silver
◾Little Women – Greta Gerwig
◾The Two Popes – Anthony McCarten

Original score
◾1917 – Thomas Newman
◾Jojo Rabbit – Michael Giacchino
◾WINNER: Joker – Hildur Gudnadottir
◾Little Women – Alexandre Desplat
◾Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Cinematography
◾WINNER: 1917 – Roger Deakins
◾The Irishman – Rodrigo Prieto
◾Joker – Lawrence Sher
◾Le Mans ’66 – Phedon Papamichael
◾The Lighthouse – Jarin Blaschke

Costume design
◾The Irishman – Christopher Peterson, Sandy Powell
◾Jojo Rabbit – Mayes C Rubeo
◾Judy – Jany Temime
◾WINNER: Little Women – Jacqueline Durrant
◾Once Upon A Time… In Hollywood – Arianne Phillips

Editing
◾The Irishman – Thelma Schoonmaker
◾Jojo Rabbit – Tom Eagles
◾Joker – Jeff Groth
◾WINNER: Le Mans ’66 – Andrew Buckland, Michael McCusker
◾Once Upon A Time… In Hollywood – Fred Raskin

Production design
◾WINNER: 1917 – Lee Sandales
◾The Irishman – Bob Shaw, Regina Graves
◾Jojo Rabbit – Ra Vincent, Nora Sopková
◾Joker – Mark Friedberg, Kris Moran
◾Once upon a Time… In Hollywood – Barbara Ling, Nancy Haigh

Make-up and hair
◾1917 – Naomi Donne
◾WINNER: Bombshell – Vivian Baker, Kazu Hiro, Anne Morgan
◾Joker – Kay Georgiou, Nicki Ledermann
◾Judy – Jeremy Woodhead
◾Rocketman – Lizzie Yianni Georgiou

Sound
◾WINNER: 1917 – Scott Millan, Oliver Tarney, Rachael Tate, Mark Taylor, Stuart Wilson
◾Joker – Tod Maitland, Alan Robert Murray, Tom Ozanich, Dean Zupancic
◾Le Mans ’66 – David Giammarco, Paul Massey, Steven A. Morrow, Donald Sylvester
◾Rocketman – Matthew Collinge, John Hayes, Mike Prestwood Smith, Danny Sheehan
◾Star Wars: The Rise of Skywalker – David Acord, Andy Nelson, Christopher Scarabosio, Stuart Wilson, Matthew Wood

Best special visual effects
◾WINNER: 1917 – Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy
◾Avengers: Endgame – Dan Deleeuw, Dan Sudick
◾The Irishman – Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, Pablo Helman
◾The Lion King – Andrew R Jones, Robert Legato, Elliot Newman, Adam Valdez
◾Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Paul Kavanagh, Neal Scanlan, Dominic Tuohy

Best casting
◾WINNER: Joker – Shayna Markowitz
◾Marriage Story – Douglas Aibel, Francine Maisler
◾Once Upon A Time… In Hollywood – Victoria Thomas
◾The Personal History of David Copperfield – Sarah Crowe
◾The Two Popes – Nina Gold

British short film
◾Azaar
◾Goldfish
◾Kamali
◾WINNER: Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)
◾The Trap

British short animation
◾WINNER: Grandad Was A Romantic
◾In Her Boots
◾The Magic Boat

Outstanding Contribution

Andy Serkis

Trending